Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej
Oddział Wielkopolski

Aktualności

Perwersja w gabinecie terapeutycznym

Zapraszamy na seminarium, w trakcie którego dr Katarzyna Właśniak zaprezentuje zjawisko perwersji oraz jej obraz w zależności od struktury osobowości pacjenta. Pokaże również, jak rozwijać się może przeniesienie erotyzowane i czym w praktyce różni się od przeniesienia erotycznego, a także jak radzić sobie z wzbudzanym w odpowiedzi przeciwprzeniesieniem. Zagadnienie omówione zostanie w oparciu o opis pracy klinicznej z pacjentem perwersyjnym.          

Seminarium odbędzie się w Ośrodku Psychoterapii Psychodynamicznej Invenio, pl. Asnyka 3/8 (2 piętro).

Uwięziona za murem milczenia - historia terapii dziewczynki z mutyzmem wybiórczym

Zapraszamy na seminarium kliniczne dla członków oddziału wielkopolskiego PTTPd. Spotkanie będzie dotyczyć pracy z dzieckiem z mutyzmem wybiórczym. Seminarium poprowadzi doświadczona terapeutka dzieci, dorosłych i par - Agnieszka Widomska.

Do zobaczenia 20 maja o godzinie 12:00 w Ośrodku Psychoterapii Relacja przy ulicy Wawrzyniaka 5/1.

Mentalizowanie w zaburzeniach osobowości z perspektywy badań naukowych i praktyki klinicznej

Monika Jańczak poprowadzi seminarium poświęcone zastosowaniu pojęcia mentalizacji w praktyce klinicznej i badaniach naukowych w obszarze zaburzeń osobowości.

Seminarium odbędzie się w ośrodku przy ulicy Dąbrowskiego 89/175 (klatka C) o godzinie 11:30. 

Doświadczanie pracy zawodowej przez ciężarne psychoterapeutki

Seminarium poprowadzą Agnieszka Izdebska i Mateusz Białas
Tematyka dotycząca ciąży u psychoterapeutek pojawia się sporadycznie w literaturze terapeutycznej. Literatura przedmiotu główną uwagę skupia na reakcjach pacjentów, które mogą się uaktywnić na informację o ciąży psychoterapeutki. 
W trakcie seminarium zaprezentowana zostanie próba systematyzacji danych na temat doświadczeń, które ciężarna terapeutka może odczuwać w czasie swojej pracy psychoterapeutycznej.

Seminarium odbędzie się w Instytucie Psychoterapii EGO przy ulicy Konopnickiej 6/2. Rozpoczęcie o godzinie 11:00.

Refleksje pokonferencyjne dotyczące dysforii i niezgodności płciowej

Zapraszamy na pierwsze po wakacjach spotkanie oddziału.
Magdalena Przystańska poprowadzi seminarium nawiązujące do wrześniowej konferencji PTPPd. Da to przestrzeń do zadawania pytań i dalszej dyskusji na ten ważny klinicznie temat.
Spotkanie odbędzie się 9 października w Poznańskim Centrum Psychodynamicznym przy ulicy Szamarzewskiego 24/18.
Zaczynamy o godzinie 16:30. Spotkanie potrwa około 90 minut.

Zabawa w psychoterapii

Temat przedstawi Paweł Górny, psycholog i psychoterapeuta psychodynamiczny, superwizor szkoleniowy KCP. Odwołując się do przykładów z gabinetu oraz krótkich prezentacji przypadków, poruszy kwestie praktyczne dotyczące technik i metod prowadzenia terapii psychodynamicznej z dziećmi.

Pacjent psychotyczny w gabinecie psychoterapeuty. Praktyczne aspekty pracy: forma, kontrakt, przeniesienie i przeciwprzeniesienie

Spotkanie Oddziału w formule hybrydowej - Ośrodek PORT i online

Temat przedstawi Magdalena Ławreszuk – psychoterapeutka psychodynamiczna, członek PTPPd, na co dzień pracująca w poznańskim ośrodku PORT. Podczas seminarium planuje podzielić się swoimi doświadczeniami z pracy z pacjentami psychotycznymi w prywatnym gabinecie, ze szczególnym uwzględnieniem tego co dzieje się w przeciwprzeniesieniu, jak rozpoznać takiego pacjenta, jak zbudować kontrakt oraz na co szczególnie zwrócić uwagę. Temat zaprezentuje w oparciu o materiał kliniczny.

Dylematy terapeuty psychodynamicznego w obliczu kryzysu uchodźczego

Spotkanie Oddziału na platformie Zoom.

Wydarzenia, których jesteśmy świadkami w ostatnim czasie, wywołują w nas, naszych bliskich, naszych pacjentach i ludziach z naszego otoczenia przeróżne emocje. 

W tych okolicznościach doświadczamy bardziej pierwotnych stanów umysłu. Ogarnia nas zwątpienie i bezradność, ale też presja działania. Jest również sporo depresyjnego smutku. Na naszych oczach zmienia się znany nam porządek świata.